Pasīvie ienākumi, jeb no angļu valodas “passive income” ir ienākumu veids, kurā par peļņas saņemšanu nav jāiegulda savs darbs un tie ir ienākumi no uzkrājumiem, no uzņēmumu dividendēm vai citāda veida automātiskām sistēmām. Un, lai gan šie ienākumi varētu likties ļoti labs potenciāls tomēr ne vienmēr tie ir izdevīgi un nereti aktīvie, jeb daļēji aktīvie ienākumi var nest daudz lielāku atdevi un daudz ātrākā laikā ļaut jums nopelnīt tik naudas cik ir nepieciešama.
Mums katram taču ir sapnis, kurā mēs varam gulēt tropu pludmalē, dzert atspirdzinošos dzērienus un ne par ko neuztraukties, un šādi pasīvo ienākumu avoti liek aizdomāties par to, cik labi būtu sēdēt pludmalē un saņemt ienākumus neko nedarot. Bet patiesībā šādi pilnīgi pasīvie ienākumu avoti ir ļoti maz un nereti kopējās ekonomikas inflācija ir daudz lielāka nekā ieguvums no kapitāla vai arī mazais procentuālais kāpums kāda uzņēmuma akcijās. Un tieši tāpēc es vēlos vērst jūsu uzmanību uz to, lai jūs neiekrītat šajā nepatiesībā un padomājat par to, vai tiešām pasīvie ienākumi būtu tie labākie, un cik daudz sākotnējo līdzekļu jums vajadzētu lai varētu izveidot šādus pasīvos ienākumu avotus.
Ienākumi no noguldījumiem?
Viens n visizplatītākajiem pasīvajiem naudas avotiem parasti tiek minēts tieši noguldījumi, jeb ienākumi, ko ir iespējams saņemt noguldot naudu. Šādi ienākumi parasti tiek rēķināti procentos no kopējās noguldījuma summas, un nereti nepārsniedz 3%-5% atzīmi, kas nozīmē tikai to, ka naudas ieguldījumam ir jābūt patiesi lielam, lai varētu izdzīvot ar šādu procentu likmi. Ja ņemam 4% gada likmi, ko ir iespējams saņemt noguldot naudu ilgākā termiņā, tad, lai mēnesī nopelnītu 500 Eiro no šiem ieguldījumiem, būtu vajadzīgs sākotnējais noguldījums 150000 Eiro apmērā, bet ja jūs vēlētos mēnesī nopelnīt 1000 Eiro, kas būtu pietiekoši līdzekļi lai izdzīvotu, tad jau būtu nepieciešami 300000 Eiro, kas jau ir vairāk kā ceturtdaļmiljons! Šādus naudas līdzekļus nav nemaz tik viegli nopelnīt un ja arī jūsu uzņēmumu, īpašumu un citu piederošo lietu vērtība sastāda šādu summu, tad tos visus pārdodot un ieliekot naudu bankā būs iespējams mēnesī uz procentiem nopelnīt šos 1000 Eiro. Un vēl jo vairāk, paskatoties iespējamo procentu peļņu dažāda veida noguldījumiem ir skaidri redzams, ka pat šie 4% gadā ir liels skaitlis, un, piemēram, Latvijas valsts krājobligācijas, kas tiek pirktas uz 10 gadiem, dod tikai 3.25% gadā, un ar šādu procentu daudzumu būtu nepieciešami 370000 Eiro, lai varētu mēnesī nopelnīt 1000 Eiro.
Tieši tāpēc procentu peļņa parasti ir ļoti neparocīgs veids, kā nopelnīt un tas ir paredzēts tikai tiem iedzīvotājiem, kuriem naudas apjoms ir mērāms vairākos miljonos, kas var atļauties ieguldīt daļu no šīs naudas ilgtermiņa noguldījumos un uzkrāt procentus no šīm investīcijām.
Ienākumi no investīcijām?
Nākamais variants, kā ir iespējams saņemt ilgtermiņa procentuālo atdevi saviem noguldījumiem ir investēt uzņēmumu akcijās, un šeit ir iespējams ieguvums no 5% līdz pat 10% gadā, kas varētu likties daudz vairāk nekā ienākumi par noguldījumiem, tomēr šie ieguldījumi nes daudz lielāku risku un uzņēmumu darbību nevar paredzēt tikpat labi, kā tas ir ar Valsts vai lielo privātbanku pārstāvniecībām. Uzņēmumu akcijas nereti ir nestabilas un pie jebkuriem finanšu tirgus satricinājumiem uzņēmuma vērtība krītot arī jūsu akciju vērtība kritīs, tāpēc šeit ir iespējams nopelnīt tikai ilgtermiņā, un tikai tad, ja jums izdodas atrast pietiekoši stabilu uzņēmumu, kura kopējā tirgus kapitalizācija augs un kas vēl papildus izsniegs arī dividendes. Tieši tāpēc investēt uzņēmumu akcijās un cerēt uz veiksmi nav īpaši izdevīgs piedāvājums, it sevišķi, ja jūs to uztverat, kā pasīvu ienākumu avotu un aktīvi nesekojat uzņēmuma darbībai un kopējam tirgus stāvoklim.
Ienākumi no uzņēmuma
Vēl viens pasīvo ienākumu avots ir izveidot uzņēmums, kuram ir atrasts valdes priekšsēdētājs, kas vada uzņēmuma ikdienas darbības un kuram tiek maksāta par to alga. Šādā veidā, ja jums pieder uzņēmuma daļas, vai arī, ja jums tiek maksātas dividendes, kā īpašniekam, tad ir iespējams pasīvi pelnīt. Bet pirmkārt, jau ir jāizveido stabils uzņēmums, kas ir ilgstoši dzīvot spējīgs, kā arī jāatrod pietiekoši labs vadītājs, kas spēs audzēt šo uzņēmumu un tāpēc, ka abas šīs lietas ir ļoti grūti izpildāmas, šādas situācijas, kur īpašnieks nav praktiski vairs neko nedarīt uzņēmuma darbībā ir ļoti retas un parasti jums tāpat būs jāatrodas uzņēmuma valdē un jāstrādā pie firmas attīstības, kas jau vairs netiek uzskatīts par pasīvu ienākumu avotu.
Kā redziet, tad pasīvie ienākumi nav nemaz tik rožaini, kā no paša termina tie izklausās, un tieši tāpēc, manuprāt, aktīvie ienākumi jeb tie, kas tiek iegūti veidojot uzņēmumus vai automatizētas sistēmas ir daudz ienesīgāki. Aktīvie ienākumi parasti var pat gada laikā dubultot sākotnējos ieguldījumus, un tas nozīmē, ka ieguldot 10000 Eiro, ir iespējams pēc gada jau saņemt 20000 Eiro, un šādā tempā pārsi gadu laikā izveidot tiešām stabilu naudas rezervi. Protams, uzņēmumu veidošana ir daudz riskantāka un ir iespējams, ka šī sākotnēji ieguldītā nauda tiks zaudēta, bet ja ir iespējams naudu dubultot, un tu pats esi atbildīgs par uzņēmuma attīstību, tad iespējas ir daudz lielākas un atdeve būs lielāka nekā no šiem pasīvajiem ienākumiem.