Vai jūs būtu ieinteresēts, ja es jums pačukstētu, ka pastāv noslēpums, kā ietaupīt naudu? Nu, tā ir taisnība. Ir daži noslēpumi, kurus var izmantot, lai ietaupītu naudu, pat ja liekas ka jums nav liekas naudas, ko ietaupīt. Sliktās ziņas ir tādas, ka šie noslēpumi ir publiskoti gadu desmitiem, un jums vienkārši ir jāizlemj, vai tos izmantot. Modernā pieeja kā kredīts remontdarbu veikšanai, kas ļauj piepildīt noteiktus mērķus. Tomēr, tas vēl nenozīmē, ka jūs pilnībā spēsiet ietaupīt naudu.
Naudas ietaupīšanas noslēpums Nr. 1: budžeta veidošana
Pirmkārt, jums ir nepieciešams izveidot budžetu. Es zinu, ko jūs domājat, bet pirms varat pat sapņot par to, kā ietaupīt naudu, jums ir jāzina, kas notiek ar jūsu nauda. Šo soli nedrīkst izlaist. Kā jūs varat izlemt, kur varat tērēt mazāk vai atrast papildu naudu, lai ietaupītu, ja jums nav ne jausmas, kur paliek visa jūsu nauda? Jūs nevarat. Tāpēc ir pienācis laiks izveidot budžetu.
Izvērtējiet vidējos ikmēneša izdevumus
Tas var būt grūti daudziem cilvēkiem. Labākais veids, kā noteikt mēneša izdevumus, ir vienu mēnesi uzkrāt visu informāciju par mājsaimniecības izdevumiem. Saglabājiet savus kvītis, komunālo pakalpojumu rēķinus un citus izdevumus, kas rodas viena mēneša laikā, un sadaliet šos rēķinus kategorijās. Kategorijas var būt tik vispārīgas vai konkrētas – kā jūs vēlaties. Es saglabāju savas kategorijas ļoti vispārīgi (automobiļi/mājsaimniecība), bet jūs varat izvēlēties konkrētākas kategorijas, piemēram, (automazgātava/elektrības rēķins). Katrā ziņā tas darbojas labi, ja vien jums izdodas noteikt vidējo izdevumu summu katrai kategorijai. Mēneša beigās jums būtu jābūt sapratnei, kas īsti notiek ar jūsu naudu un sākot no šī punkta jūs varat meklēt vietas kurās varat ietaupīt. Iegūto informāciju vislabāk ir ievadīt kādā budžeta datu bāzē vai vienkārši Microsoft Excel programmā. Mūsdienās vairs nav nepieciešams rakstīt visus savus izdevumus kladītē, ja internetā ir atrodamas daudz un dažādas programmas, kas var palīdzēt ar jūsu budžeta plānošanu. Bieži vien arī bankām ir pieejamas lietojumprogrammas, kas atļauj ievadīt jūsu budžeta informāciju un arī palīdzēs izveidot noguldījumu kontu. Lieta ir tāda, ka tam nav jākļūst par šausmīgu mājasdarbu. Patiesībā daudzi veiksmīgi cilvēki aizvada savu dzīvi, nesekojot visiem saviem tēriņiem katru dienu. Iespējams, jūs varat to panākt, izdarot to pašu. No sākumā gan jums ir jāpiesēžas un jāizprot, kas notiek ar jūsu nauda. Cik daudz tiek tērēts mājoklim, komunālajiem pakalpojumiem, pārtikas precēm, parādiem un izklaidei? Kad esat izveidojis skaidru priekšstatu par to, kur jūsu nauda aiziet parastajā mēnesī, varat sākt saskatīt tendences un problēmu vietas. Kad esat atradis problemātiskās zonas, jums būs labāka ideja par to, kur jūs varat tērēt mazāk un cik daudz. Tad jūs varat izmantot šo naudu, lai piemērotu saviem uzkrājumiem. Kā redzat, ideja ir parādīt vizuālu priekšstatu par to, kas notiek ar jūsu naudu, un tas nav tik tik ļoti saistīts to, kā izsekot katram eiro, ko tērējat ikdienā. Jā, tas var būt arī noderīgs uzdevums, lai kontrolētu izdevumus, taču vairumam cilvēku tas ātri vien apriebjas un viņi atmet pavisam idejai ierobežot budžetu jau pēc dažām nedēļām.
Naudas ietaupīšanas noslēpums Nr. 2: Vispirms maksā sev
*REKLĀMA
Kad esiet noskaidrojis, kas notiek ar jūsu nauda, jums vajadzētu būt pāris rezerves eiro, lai tos ieguldītu jūsu krājkontā vai pensijas plānā. Tas ir lielisks sākums, bet ir vēl viens noslēpums, kā ietaupīt naudu: vispirms maksājiet sev. Jūs, iespējams, esat dzirdējis šo frāzi jau iepriekš, bet tā ir sastopama tik bieži, jo tā darbojas. Ja jūs, tāpat kā lielākā daļa cilvēku, iespējams, nogaidiet, kamēr jūsu peļņa nonāk jūsu norēķinu kontā, samaksājiet rēķinus un katru nedēļu iegādājieties pārtikas preces, pirms izlemjat, cik daudz ietaupījumus jūs varat atļauties noguldīt. Līdz tam summa var būt neliela, un jūs uztraucat, ka jums, iespējams, būs vajadzīgi šie daži eiro vēlāk nedēļā, tādēļ jūs izvairāties no jebkādas naudas ietaupīšanas uz ieguldījumiem. Liela kļūda.
Jums ir jādomā par saviem ietaupījumiem, tāpat kā par jebkuru citu rēķinu. Kad jūms tiek atsūtīts elektrības rēķins katru mēnesi, ko jūs darāt? Jūs pārliecināties, ka tas tiek samaksāts vai ne? Tieši tāpēc jums ir jārēķinās ar savu krājkontu. Ja jūsu mērķis ir ietaupīt 100 eiro mēnesī, domājiet par to kā 100 eiro rēķinu, kas jāsamaksā. Ja jūs par to domājat kā par svarīgu rēķinu, jūs visdrīzāk veiksiet šo samaksu un izveidosiet savu ārkārtas fondu.
Nepiediet tikai ar to, ka vienkārši domājiet par ikmēneša ietaupījumiem rēķiniem, un vispirms jums ir jāmaksā sev. Jums ir nepieciešams izveidot automātisku uzkrājumu plānu, kas automātiski noguldīs naudu jūsu krājkontā, pirms jums pat būs iespēja to tērēt. To var izdarīt uzreiz, izmantojot jūsu darba devēja tiešo depozītu vai atkārtotu pārskaitījumu caur savu banku. Un tā lūk, jūs pat nepamanāt kā nauda nokļūst jūsu uzkrājumu fondā katru nedēļu, bet jūsu krājkonts sāk palielināties laika gaitā.
Naudas ietaupīšanas noslēpums Nr. 3: Tērējiet mazāk nekā esiet nopelnījis
Tas ir personīgo finanšu nerakstīts likums, bet, ja jūs nevarat ievērot šo noslēpumu, jūs nekad nevarēsiet ietaupīt naudu. Jums vienkārši ir jātērē mazāk naudas, nekā jūs nopelnāt, un tam nav nekāda apkārtceļa. Tas viss ir atkarīgs no naudas plūsmas. Ja jūs nopelnāt 100 eiro un iztērēsiet 110 eiro, tad jums ir10 eiro mazāk. No kurienes iegūsiet papildu desmit eiro? Parasti tā ir aizdevuma nauda vai nu no kredītkartes, vai kāda veida aizdevuma. Un ziniet ko? Šī nauda, ko esat aizņēmies, nāk ar procentiem. Tas nozīmē, ka jūs jau esat pazaudējis vairāk nekā 10 eiro. Sākot to darīt regulāri mēnesi pēc mēneša un ar lielu summu ir viegli redzēt, kā kāds var iekļūt parādos ar desmitiem tūkstošiem eiro, un tieši tāpēc lielākā daļa cilvēku uzskata, ka viņiem nav naudas, ko ietaupīt. Tā kā šis parāds pieaug, jūs attopaties, veicot tikai minimālo maksājumu katru mēnesi, taču tas nozīmē, ka nākamajos desmit vai divdesmit gados jums nāksies maksāt par to, ko jūs nevarat atļauties, tērējot tūkstošiem procentus. Tādēļ nākamais solis aiz budžeta izveidošanas, ir izveidot plānu, kā pēc iespējas ātrāk apmaksāt kredītsaistības kamēr šis kamols vēl nav savēlies pārāk liels.
Jūs varat ietaupīt naudu
Vai šie noslēpumi izklausās saprātīgi? Tiem vajadzētu. Lielākā daļa no mums zina, ka mums ir nepieciešams budžeta plāns mūsu naudai, ir jāatliek nauda nākotnei un jāpaliek ārpus parādiem, taču daudzi no mums joprojām to nevar izdarīt. Diemžēl, tā kā nav uzvaras loterijā, nav nekādu noslēpumu, lai izveidotu bagātību. Šie trīs naudas līdzekļu pārvaldības principi ir personīgo finanšu pamats. Viena lieta ir skaidra. Ja jūs varat iekļaut budžeta procesu savā ikdienā un panākt, ka jūs tērējat mazāk, nekā jūs nopelnāt, un novirziet daļu no šīm summām uzkrājumu kontā vai krājkontā, pirms jums ir bijis laiks to iztērēt, jums izdosies ietaupīt.