Cilvēku zināšanas par finansēm un izpratne par to kā rīkoties ar savu naudu laika gaitā pieaug. Mūsdienās, ļoti daudzi sāk apzināties nepieciešamību taupīt un izveidot labu finansiālo situāciju. Tomēr, par spīti šai apziņai, centieni sasniegt finansiālo brīvību, nereti nevainagojas ar nekādiem panākumiem. Tam par iemeslu ir dažādi ārējie faktori, kas ietekmē mūsu lēmumus. Viens no šādiem faktoriem ir līdzcilvēku, jo īpaši draugu spiediens. Mēs savas finanses gan apzināti, gan neapzināti pārvaldām līdzīgi kā to dara cilvēki mums blakus. Tātad, sanāk ka savus finanšu mērķus mums būs sasniegt daudz grūtāk, ja pavadīsim laiku kopā ar cilvēkiem, kuriem ir atšķirīgi finanšu uzskati. Vai tiešām draugi var negatīvi ietekmēt mūsu finanses un vai tam ir kādi risinājumi?
Tas, kā mēs pārvaldām savu naudu, patiešām ļoti lielā mērā ir atkarīgs no tā, kā to dara mūsu draugi. Pirmkārt, jau tā ir neapzinātā ietekme jeb vēlme būt vienā līmenī ar saviem draugiem. Savstarpēja konkurence ar līdzcilvēkiem ir pilnīgi normāla. Ir tikai loģiski, ka cilvēks grib sevi apliecināt citu acīs un parādīt, ka viņš var sasniegt un iegūt vismaz tik pat daudz. Ja draugi brauc ceļojumos, pērk luksusa preces, apmeklē dārgas izklaides vietas, jūs noteikti gribēsiet to pašu un vēl vairāk. Ja jūsu apziņa par to, ka finansiālā situācija ir svarīgāka par savu statusu, būs gana spēcīga, tad varēsiet cīnīties šai vēlmei pretī, taču tas nebūs viegli.
Tomēr vēl lielāka ir tiešā ietekme, proti, ja gribam draudzēties ar konkrētiem cilvēkiem un pavadīt ar viņiem kopā savu laiku, mums gribot negribot ir jātērē sava nauda, lai varētu darīt to, ko dara jūsu draugi. Piemēram, ja jūsu draugi izklaidējas, ejot uz bāriem un naktsklubiem, arī jums tur būs jāiet un jātērē savu naudu. Ja jūsu draugi ir iecienījuši, piemēram, dārgus restorānus, arī jums tie būs jāapmeklē. Īsāk sakot, ja gribēsiet pavadīt laiku ar šiem cilvēkiem, kam patīk dārgas izklaides, arī jums būs jādara tas pats, bet vai tiešām atšķirīgu finanšu uzskatu dēļ, vajadzētu izjukt draudzībai?
*REKLĀMA
Ja saprotat, ka tieši jūsu draugi ir iemesls, kāpēc jūs nespējat sakārtot savas finanses un sasniegt savus mērķus, ir jārīkojas. Pirmā lieta, ko vajadzētu darīt ir vienkārša izrunāšanās. Pastāstiet saviem draugiem to, kāda ir jūsu situācija un ko jūs vēlaties sasniegt. Ļoti iespējams, ka tas liks draugiem ne vien izprast jūsu stāvokli un mainīt savu attieksmi, bet arī mainīt savus finanšu paradumus. Ja gana pārliecinoši izklāstīsiet savu pārliecību par to, kāpēc taupība un stabila finansiālā situācija ir tik būtiska, arī jūsu draugi varētu mainīt savas domas un ar jums solidarizēties. Tad jūs kopīgiem spēkiem varētu meklēt vaidus, kā izklaidēties un baudīt dzīvi, lieki netērējoties.
Cita situācija ir tad, ja atšķirīgo finanšu uzskatu dēļ, draugi sāks no jums novērsties. Šāds scenārijs ir visai ticams, jo, ja jums nebūs iespēju pieturēties pie savu draugu dzīvesveida, savukārt viņu interesēs nebūs neko mainīt, jums vienkārši nebūs nekādu iespēju kopā pavadīt laiku. Tad nu jums atliks izvēlēties – saglabāt draudzību un aizmirst par saviem finanšu mērķiem, vai arī turpināt pieturēties pie saviem finanšu principiem un atteikties no draudzības. Neviens scenārijs nav pārāk patīkams, taču, mēs ieteiktu atteikties no draudzības. Cilvēki, kas jūs nesaprot un nav gatavi iziet uz kompromisu tāpat nav īsti draugi.
Rezumējot to visu, varam teikt, ka draugu ietekme ļoti lielā mērā var noteikt mūsu finansiālo situāciju, taču mūsu izvēles noteiks to, vai mēs ļausim viņiem to darīt. Draudzība un savstarpējās attiecības ir ļoti svarīgas, taču arī mūsu finanses ir svarīgas. Nepieļaujiet, ka citi cilvēki vada jūs un liek jums pieņemt sliktus, neapdomīgus finanšu lēmumus.