Kad cilvēkiem rodas finansiālas grūtības un ir nepieciešamība aizņemties naudu, vispirms palīdzība nereti tiek meklēta pie draugiem un tuviniekiem, nevis oficiālām kredītiestādēm. Aizņēmējam tas ir izdevīgi, jo tādā gadījumā nav jāmaksā procentu maksājumi (ja vien netiek norunāts citādāk), turklāt arī atdošanas nosacījumi parasti nav tik strikti un par nelielu atmaksas kavēšanu nekādi soda procenti netiek piemēroti. Taču ir arī otra puse – aizdevējs. Saprotams, ka aizdevējam tas uzliek zināmu risku, jo, ja aizdevums nav oficiāls, kā tas parasti arī ir, garantija atgūt naudu viņam nav. Protams, ja nauda tiek aizdota zināmam cilvēkam, ir kaut kāda uzticība viņa goda vārdam, taču nereti arī draugos un tuviniekos nākas vilties. Ko tad aizdevējam iesākt, ja draugs neatdod parādu?
Ko darīt, ja draugs nevar atdot parādu?
Atsevišķi noteikti jāizšķir divas situācijas – kad draugs tiešām nevar atdot parādu un kad draugs vienkārši negrib atdot parādu. Sākumā parunāsim par to, kā rīkoties, ja draugs tiešām nav spējīgs norunātajā laikā atdot naudu, jo finansiālās problēmas izrādījušās lielākas, nekā sākumā likās. Tā tiešām var gadīties un šādā situācijā vainot savu draugu nevajadzētu. Ja jums šī nauda pagaidām nav vitāli nepieciešama, vienkārši pārlieciet atmaksas datumu, vai sarunājiet, ka nauda var tikt atmaksāta pakāpeniski. Nav jēgas lieki uzsākt kašķus tikai principa pēc. Ja nauda vajadzīga jums pašam, tad gan kopīgiem spēkiem jāmeklē risinājums. Situācijas var būt dažādas, tāpēc precīzi pateikt, ko darīt, mēs neveram, taču svarīgi ir neuzieskāt strīdus un censties visu atrisināt mierīgi. Varbūt jūsu draugs var paņemt oficiālu kredītu, atdot jums naudu un pēc tam, kad viņam nauda būs, viņš var atmaksāt šo paņemto kredītu. Aizņēmējam tas nebūs pārāk izdevīgi un arī risks būs daudz lielāks, taču, aizdevējam nav pašam jāuzņemas visa nasta un pieprasīt savu naudu, kad tā nepieciešama ir tikai normāli.
*REKLĀMA
Ko darīt, ja draugs negrib atdot parādu?
Pavisam cita situācija ir tad, ja draugs vienkārši negrib atdot parādu un būtībā ir izmantojis jūsu uzticību, lai jūs apkrāptu. Šajā situācijā atgūt naudu būs daudz grūtāk, jo apelēt pie aizņēmēja sirdsapziņas un meklēt kopējus risinājumus nebūs jēgas, jo atdot naudu vienkārši nav aizņēmēja interesēs. Ja runa ir par patiešām lielām summām, varbūt ir jēga uzsākt tiesvedību, taču tikai tad, ja aizdošanas faktam ir vismaz kaut kādi pierādījumi, piemēram, liecinieki, telefona sarakstes utt. Ja nekā tāda nav, tad ir tikai jūsu vārs pret aizņēmēja vārdu un neko pierādīt nevarēsiet. Principā atgūt naudu nebūs iespējams un vienīgais, ko no šīs situācijas iegūsiet būs rūgta mācība.
Kā rīkoties citās reizēs?
Ja runa ir par lielāku summu aizdošanu, noteikti ir vērts aizdevumu noformēt oficiāli. To var izdarīt pie notāra, sastādot oficiālu aizdevuma līgumu, kurā atrunāti visi nosacījumi. Tas, protams, ir maksas pakalpojums, tāpēc, aizdodot mazas summas, ko tādu darīt nebūs izdevīgi, bet ja summas jau sasniedz vairākus simtus, noteikti vajadzētu nodrošināties pat tad, ja naudu aizdodat kādam, kam uzticaties. Ja neesat gatavs šo naudu pazaudēt un jums to pavisam noteikti vajag atpakaļ, tas ir vienīgais veids, kā sevi un savu naudu pasargāt ar garantiju. Aizdodot mazākas summas varat arī vienkārši noslēgt rakstisku vienošanos bez notariāla apstiprinājuma, taču šādu parādzīmi var daudz vieglāk apstrīdēt un naudas atgūšana nav pilnībā garantēta.
Rezumējot to visu, varam teikt, ka draugiem ir jāpalīdz nelaimē, taču nevajag tāpēc apdraudēt sevi un savas finanses. Kā redzams, atgūt neoficiālu aizdevumu var būt ļoti grūti. Lai arī cik ļoti jūs uzticētos savam draugam, ir jānodrošinās, jo gribot vai negribot, var gadīties tā, ka nauda netiek atdota kā tas bija norunāts.